A Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos támogatásával 2024 őszén országjáró állatvédelmi szakmai nap-sorozatot indított „A hatékony és eredményes állatvédelmi eljárásokért, mert közös ügyünk az állatvédelem!” címmel. A programsorozat célja az állatvédelmi jogalkalmazók és szakemberek szakmai támogatása, valamint egy egységes és jól működő állatvédelmi rendszer kialakítása Magyarországon. A szakmai nap-sorozat következő, veszprémi állomásához érkezett.
Az első szakmai nap nagy sikerrel valósult meg Csongrád-Csanád vármegyében, Szegeden, ahol a vármegyei rendőrség, polgárőrség, jegyzők, kormánytisztviselők, hatósági állatorvosok, civil állatvédők és ebrendészek részvételével, három tematikus teremben összesen 27 előadásra került sor. A szakmai napok térítésmentesek, és lehetőséget biztosítanak az érintettek közötti kapcsolatok erősítésére is. A rendezvénysorozat kiemelt szakmai partnerei az Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért felelős Kormánybiztos Titkársága (Igazságügyi Minisztérium), a kormányhivatalok tekintetében a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkársága, az Országos Rendőrfőkapitányság, az Országos Polgárőr Szövetség, a Jegyzők Országos Szövetsége, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), a Magyar Kormánytisztviselői Kar és a Magyar Birtokvédelmi Szövetség (MABIV).
A második eseményre Veszprémben, Veszprém vármegyében került sor 2024. november 27-én, 10:00–16:00 óra között.
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos az eseményt megnyitó sajtótájékoztatón kiemelte, hogy négy évvel ezelőtt, a munka kezdetén világossá vált: a kormányzati fókusznak három fő területre kell irányulnia az állatvédelem eredményessége érdekében. Ezek a civil szervezetek támogatása, a jogszabályi környezet felülvizsgálata és az edukáció erősítése. Az állatvédelem akkor lehet sikeres, ha mindenki együttműködik. 2021-ben az Országgyűlés egyhangúlag szavazta meg az állatvédelem büntetőjogi környezetének szigorítását, ami ritkaság a döntéshozatalban, de jól tükrözi a téma jelentőségét.
Vetter Szilvia, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: az Alapítvány törvény által jött létre, közfeladatokat lát el, és nem csupán az információátadás a céljuk, hanem a szakmai párbeszéd megteremtése is. Az Alapítvány által szervezett állatvédelmi szakmai országjárás októberben Szegeden indult, Veszprém után Debrecenben folytatódik jövő héten. Azt az ambiciózus célt tűzték maguk elé, hogy a következő hónapokban sorra kerüljön a többi vármegye is.
Suszter Tamás r. ezredes, a Veszprém VMRFK bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese megnyitó beszédében méltatta a rendvédelmi szervek és a civil szféra együttműködését az állatvédelem terén, emlékeztetve, hogy vármegyei szinten évente 30-40 állatkínzással kapcsolatos ügyet derítenek fel. Nagy Csilla, a Magyar Birtokvédelmi Szövetség főtitkára a közigazgatás képviseletében elmondta: az állatvédelem elsősorban helyi szinten, a kisebb közösségekben dől el, ezért különösen fontos az elsőfokú hatóságok szerepe és a gyors és hatékony jogalkalmazás kialakítása. Frigyer László r. alezredes, az Országos Polgárőr Szövetség Szolgálati kutyás és állatvédelmi tagozatának elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy Magyarországon 67 ezer polgárőr végez önkéntes munkát, amely során most már kiemelt figyelmet fordítanak az állatvédelemre is, amely tevékenységhez az Alapítványtól kapnak támogatást.
Információs kiadványok
Az Alapítvány az Állatvédelmi Kompetencia Program első fázisában, 2024 júniusától folyamatosan tölti fel honlapjára a jogalkalmazókat segítő, összesen több mint 1700 oldalas állatvédelmi információs kiadványait, amelyek bárki által térítésmentesen letölthetőek itt: https://kozosugyunkazallatvedelem.hu/tananyagok/osszes
Lényeges, hogy az állatvédelmi eljárásokban részt vevő valamennyi szereplő – beleértve az állatvédelmi hatóságokat, jegyzőket, járási- és kormányhivatalok ügyintézőit, állatorvosokat, rendőröket, polgárőröket és civil állatvédőket – alaposan ismerje a hatályos állatvédelmi jogszabályokat, hatásköröket, lehetőségeket, valamint a szakmai protokollokat és etikai szabályokat. Csak a jogszabályok betartása és a helyes szakmai gyakorlat alkalmazása biztosíthatja az állatvédelem hatékonyságát, az egységes joggyakorlatot, valamint végső soron az emberek és az állatok védelmét.
További információk: Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány
E-mail: info@kozosugyunkazallatvedelem.hu
Facebook: https://www.facebook.com/kozosugyunkazallatvedelem
Instagram: https://www.instagram.com/kozosugyunkazallatvedelem/